Prekast Montajı Nasıl Yapılır?

Prekast montajı işlemi, daha sonra temele bağlanan taban paneli ile başlar. Bir sonraki adım, birbiri ile sıralı olan tüm prekast beton panellerin montajıdır. Bu, uygun şekilde monte edildiğinden ve güvenli olduğundan emin olmak için çeşitli farklı bağlantı parçaları kullanılarak yapılır.

Montaj bağlantı elemanı olan çelik taşıyıcı ankraj ve dübeller kullanılarak, yapılan dizayna göre oldukça hassas milimetrik ölçülere dikkat edilerek cepheye yerleştirilir. Yapıya son görünümünün kazandırılan prekast montaj süreci kendi içerisinde 3 bölüme ayrılabilir.

✅Prekast Montajı Hazırlık Süreci

Şantiye sahasına nakledilen prekast panellerin takılacağı noktalara kaldırılabilmesi için mobil yada sabit vinç sistemlerine ihtiyaç duyulur. Mobil vinç sistemlerinde gelmiş iş makinelerine başvurulurken, sabit uygulamalarda ray ve kumandalı vinç tertibatı kullanılır. Gerçekleştirilen statik hesaplamalar neticesinde uygun yere ray kurulumu yapılarak, testlerin ardından kullanıma alınır.

✅ Prekast Montajı Bağlantı Süreci

Cepheye bağlantı, çelik bağlantı elemanları ve dübel ile yapılır. Önceden hesaplamaları yapılarak imal edilen bu malzemelerin, çinko kaplanarak pas ve çürümeye karşı önleminin alınması gerekir. Aplikasyon olarak nitelendirilen işaretleme metodu yardımıyla aks ve açılım değerlerinin önceden belirlenmiş olması büyük kolaylık sağlar. Deneyimli personeller bu değerler sayesinde hatasız biçimde bağlantıları gerçekleştirir.

✅Prekast Montajı Sonlama Süreci

İşin teslimine kalan son adımda derz aralıklarına silikon, cepheye tamir ve boya yapılır. Derzler 8 milimetre ile 15 milimetre aralığında olmalıdır. Önce silikonun yarılmasını önlemek için fitil adı verilen dolgu malzemesi, ardından özel silikon uygulanır. Bu uygulama, panellere kendi aralarında esneme ve hareket kabiliyeti kazandırdığı için mukavemeti arttırır. Yüzeysel pürüzler polimer katkılı tamir harcı marifetiyle giderildikten sonra astar sürülür. Yoklama adı da verilen bu adım sayesinde fark edilmeyen bütün hatalar meydana çıkarılarak, giderilmiş olur. Müşteri talebine göre renk seçimi yapılan, prekast ürünleri için özel olarak geliştirilmiş boya kullanılarak işlem tamamlanır.

Projeleriniz mi var?

Projeleriniz ve dekorasyon planlarınızla ilgili aklınıza gelen tüm sorularınız ve fiyat bilgisi almak için;