Prekast Nedir?

“Prekast nedir?” sorusunun cevabı; “cam elyaf takviyeli beton” veya diğer adı “fiber katkılı beton” olarak bilinen, özel bir formda daha önceden dökülüp ve kürlenen bir inşaat malzemesidir.

Prekast beton içeriğinde; ince agrega-çimento karışımı, AR(Alkali Resistant)-Cam elyaflı donatı kullanılarak, beyaz- çimento, yıkanmış silis kumu, su bulunur. Bu malzemeler doğru oranlarda karıştırılarak yeniden kullanılabilir kalıplarda çelik karkaslarla güçlendirilerek  püskürtme yöntemi ile dökülür ve kürlenir. Kürlenme ile betonun mukavemeti arttırılır. Tüm bu işlemler uluslararası standartlara uygun olarak yapılmaktadır.

Prekast Nedir

Prekast’ın Avantajları

Genel olarak, prekast beton, geleneksel yerinde beton dökümüne göre birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlardan biri, prekast elemanların montajı için gereken iş gücünün azalmasıdır. Ek olarak, üretimin tüm aşamaları kontrollü koşullar altında gerçekleştirildiğinden, prekast elemanların kalitesi genellikle geleneksel yerinde dökümden çok daha yakından kontrol edilebilir.

Prekast Nerelerde Kullanılır?

Prekast beton uygulama alanları

✅ Genellikle altı kata kadar olan binalar için kullanılan prekast dış duvarlar.

✅ Genellikle konutlar, ofisler ve depolar için kullanılan prekast iç duvarlar.

✅ Yüksekliği üç kata kadar olan binalara monte edilebilen prekast merdiven ve korkuluklar.

✅ Yüksekliği dört kata kadar olan binalara monte edilebilen prekast kiriş ve kolonlar.

✅ Otoparklar veya yollar için prekast levhalar.

Prekast beton dış duvarlar, iç duvarlar, zeminler, kolonlar, kirişler ve daha pek çok farklı uygulamada kullanılabilir.

✅Binalar için kolonlar, kirişler ve döşemeler.

✅ Zeminler ve tavanlar için prekast paneller.

✅Köprüler ve otoyollar için prefabrik yapı elemanları.

✅Su dağıtım sistemleri veya kanalizasyon sistemleri için prekast beton borular.

Prekast Çeşitleri

Prekast beton, mevcut en çok yönlü yapı malzemesi türlerinden biridir. 

1) Kalın Prekast (GRC) Kaplama:

Kabuk Panel olarak da bilinen prekast uygulamasıdır. 12-16 mm arası kalınlığında olan, içerisinde ısı yalıtım niteliği olmayan ve projeye özel olarak dizayn edilen çelik konstrüksiyon ile güçlendirilmiş precast(GRC) çeşididir. Üretim sürecinin kısa olması projenizin ilerlemesinde ekstra zaman kazanmanızı sağlar.

2) Panel Prekast (GRC) Kaplama:

Yalıtımlı Panel olarak da bilinen prekast uygulamasıdır. 12-16 mm arası kalınlığında olan, içerisinde ısı yalıtım niteliği olan ve projeye özel olarak dizayn edilen çelik konstrüksiyon ile güçlendirilmiş precast(GRC) çeşididir. Üretim sürecinde, 5 cm kalınlığında 50kg/m3 yoğunluğunda taş yünü kullanılarak 2. Bölgede ısı değerini sağlaması başarılmıştır. Son dönemde artan inşaat maliyetini düşürdüğü için ekonomik olması hedeflenen projelerde popüler tercihleri arasındadır.

3) Dekoratif Prekast (GRC) Kaplama:

Müşterilerimizin dekoratif amaçlı projelerine göre ısı yalıtımı olmayan, çelik konstrüksiyonlu veya konstrüksiyonsuz üretilen GRC çeşididir. 

Prekast Projeleriniz mi var?

Projeleriniz ve dekorasyon planlarınızla ilgili aklınıza gelen tüm sorularınız ve fiyat bilgisi almak için;